Internet Payments

Secure & Reliable

Your data is encrypted and secure with us.
Godaddyseal image
VeraSafe Security Seal

Lethbridge Herald Newspaper Archives

- Page 12

Join us for 7 days to view your results

Enter your details to get started

or Login

What will you discover?

  • 108,666,265 Obituaries
  • 86,129,063 Archives
  • Birth & Marriages
  • Arrests & legal notices
  • And so much more
Issue Date:
Pages Available: 24

Search All United States newspapers

Research your ancestors and family tree, historical events, famous people and so much more!

Browse U.S. Newspaper Archives

googlemap

Select the state you are looking for from the map or the list below

OCR Text

Lethbridge Herald, The (Newspaper) - August 12, 1974, Lethbridge, Alberta LETHBRIDGE August Results of action in Summer Games FINAL RESULTS M D of Willow Creek 118 t ounty of Warner 111 M D of Cardston '01 County of Forty Mile 98 City of Lethbridge 88 M D of Taber 70 County of Lethbridge 67 M D of Pmcher Creek 65 crowsnest Pass 29 >3lood Reserve 13 County of Vulcan 7 Peigan Reserve 2 EQUESTRIAN RESULTS Indoor trail Class A 1 Allan Davies County of Lethbridge 2 Susan Cooper County of Warner 3 Lois Davies County of Lethbridge Class B 1 Wendy Nugent City M Lethbridge 2 Kathy Pontarollo Cardston 3 Chatlene Moreland Varner Class C 1 Laurel Lang Pmcher Creek 2 Holly Lightfoot Willow 3 David Purnell Cardston Class D 1 Shirley Leavitt Card ston 2 Audrey Weotrop Pmcher Creek 3 Judy O Sullivan Willow Creek Class E 1 Rov 0 Sullivan Willow Creek 2 Walter Hissop Willow Creek 3 Marr Draper Card ston Reining Class 1 Holli bermger Warner 2 Hand baeme County of Lethbr dge 3 Bill Pob nson Pmcher Creek Class C 1 Clay Peters P ncher 2 Joyce Rosling Willow 3 Jin- Purnell Cardston Class D 1 Karen Davidson Cardston 2 Audrey Westrop ncher Creek 3 Chris Peters V How Creek Class E 1 Ed Peters P ncher Creek 2 Roy O Sull van Willow Creek 3 Wayne Malmberg County "f Lethbr dge Course Jump Class B 1 Wendy Nugent C 'y of Lethbridge 2 Carol Handsaeme County of ethbr dge 3 Barbara McRae a ncher Creek Western Equitation Class A 1 Qu nt Passey Cardston 2 Wally Dudley Cardston 3 C ndy Hillmer uardston Class B 1 Wendy Nugent City 3f Lethbi dge 2 Torr 8yam City of ethbr dge 3 Charlene Moreland Class C 1 Dav d Purnpil Card ton 2 Snarla Winters Warner 3 j m Prunell Cardston Western Equitation Class D 1 Davidson Cardston 2 Garv jaehr ng County of Warner 3 Cor lent County of Lethbridge Class 6 Walter Hyssop V low Creek 2 Ed Peters P ncher CreeK 3 Marr Draper Cardston Fault and Out Class C 1 Rox nne Deaenstem JV How Creek 2 Draper Cardston Class D 1 S v Sm tchisor OJi- y o' dge 2 Mav s la r-berg County of Lethbr dge 3 jieorge Brown W How Creek Gamblers Choice 1 Roxanne n W low Creek 2 Marlow Vapo Cards on Class D 1 Mavis Malmberg nty of Lethbr dge 2 beorge Brown W I ow Creek 3 Larry G av jV How Creek English Equitation Class A 1 Brown W How Creek 2 Harley B own W How Creek 3 Wally lucllpy Cardston Class B 1 Wendy Nugent City Lethbr dge 2 Barbara McRae 3 "cher Creek 3 uoreen Nish kawa drdston Class C 1 Roxanne Degenstem W ow Creek 2 Laurel Lang Pmcher Creek Class D 1 S v Sm tchson Coun y of Lethbridge 2 Lorraine Hill Bounty of Lethbr dge 3 Judy 0 Sullivan Willow Creek Class E 1 George Brown Afiliow CreeK 2 Betty MtXaughe ty County of Lethbridge 3 Joyce Marsh W now Creek Western Riding Pattern Class A Susanne Cooper Warner 2 Lynne Gaehrmg Warner 3 Janet Kuehn 40 Mile Class B 1 Charlene Moreland Warner 2 Holli Berrmger Warner 3 Jackie Massie Willow Creek Class C 1 Clint Marr Pmcher Creek 2 Holly Lightfoot Willow Creek 3 Joyce Rosling Willdw Creek Class D 1 Shirley Leavitt Card 2 Garv n Gaehrmg Warner 3 Judy Gaehr ng Warner Class F 1 Ed Peters Pmcher Creek 2 Roy O Sullivan Willow Creek 3 Walter Hysrop W How Creek TRACK AND FIELD Juvenile women long jump 1 Candy Lynes Forty Mile 2 Anita French Cardston 3 Peggy Connor Pee Wee women high jump 1 Maria Van Buuren County of ethbridge 2 Shelley Bernhart Forty V le 3 Kelly Stevenson Cardston Juvenile women javelin 1 Carol Morns Warner 2 Marianne Trenker Warner 3 Diane GyOrfi Forty Mile Senior women shot put 1 Millie Hutchison Warner 2 Helen Adams Forty Mile 3 Bonnie Ully Crowsnest Pass Juvenile women discus 1 Donna Metzler Pncher Creek 2 Marianne Trenker Warner 3 Vivian Arch bald Warner Intermediate men javelin 1 Rod Schlach'pr Forty Mne 2 BI I Sheridan