Questions? Call (888) 845-2887 Hablamos Español

Frederick News Post Newspaper Archive: June 24, 1988 - Page 34

Share Page

Publication: Frederick News Post

Location: Frederick, Maryland

Issue Date:

Get 1 more page view just for clicking

to like us on Facebook


   Frederick News-Post (Newspaper) - June 24, 1988, Frederick, Maryland                                C-8 THE FREDERICK POST FREDERICK MD FRIDAY JUNE 24 1988 LINGANORE HIGH SCHOOL Public recognition of excellence in education is a Frederick County tradition of which we are proud to be a part The members of the PTSA Band Boosters Athletic Boosters Choral Boosters Senior Class Linganore High School join together to pub'icize the excellence of Linganore High Schoo students These groups continue 'heir salute to a trul> outstand ng studen' bodv Throughout this school year LHS students pro.en their ab 'ities displayed their talen's ana achieved things So ne of these unique achievements ave been obvious only to the study's and staff of the school while others been recognized by the local conmum'v as well as county s'ate reaional and national organizationb We wish to share these many and varied achievements with the entire Frede ick com munity We know that our students are special and we want to give you an opportuni ty to celebrate with us their dedication hard work creativity and uniqueness We salute the excellence that has germinated grown and matured at Linganore High We who are associated with LHS know that is a very spec al school with very special students In saluting the excellence of our students we in turn salute the excellence of out teachers, Our students and teachers like all Frederick County students and teachers have earned and deserve this recognition Linganore High School is an excellent example of education in Frederick County ask you to join us in congratulating thobe listed below for their many accomplishments ACADEMICS Valedictorian Stephanie Hosier Salutatorians T'acey Davis ju'ie Fromer Lewis National Merit Commended Scholars Julie Fromer Eric Gregory John Harris Senior Class Officers Presidert Danny Lang Vice President Pat Sullivan Secretary Kelley Moore Treasurer Davia Weige't Distinguished Scholars Tracy Barthlow Laura Cotbm Tracey Davis Julie Fromer S'ephanie Hosier Michele Kmes Lewis Kirkegaard Daniel Lang Kim Parkhurst Tracy Sabol Amy Sims Susan Wise Julie Woodcock National Honor Society Rebecca Abernathy Laura Ahr Tracy Barthlow Angeia Bennett Jennifer Biddinger Chris Birci Sharyn Black Jessica Blackburn Matt Blackburn Robyn Bouch fvette Brooks Dianne Brown Debra Bu-rter Sarah Clardy Francie Coblentz Amy Coiliflower Hea'her Cooney Laura Corbm Cassandra Day Dawn Eskridge Cedonia Evans Laura Fagley Sarabeth Pields Ju! Fromer Fromer Julie Garber Ken Gelnard Stephanie Goldman Becca Gregory E'ame Gregory Er c Gregory Knstd riaderrnann Amy Hoehl Katherme Hosier Stephanie Hosier James Hafner Hope Hancock John Ha-ns Colleer Hunter Doina Hurley Robert Karl Michele Kmes Lance King Lewis Kirdegaard Laura Knab Daniel Lang Kathy Lease Kristin Longley Melissa Lovejoy Wi'iiam Miller Jeff Moffatt Kelly Moore Bryan Mjdd Amy Nethery Jan Michael Niemiec Ashley Morns Km Parkhurst Jill Paulikas Kimberly Pearce Laura Plantmga Tom Plunkert Ed Pollock Cyndi Thomas Rimel Brian Rirt Claudme Ruiz Rusynko Andrew bparnan Pete Sop off Jena Shaw Amy Sims Meaghan bmith Jason Spessert Michael Stephens Donr a Stutz Kelly Sweene Dtivi 1 Thompson Missie Tobolic Cindy1 Tokar Paul Vitchock Davi J Wdl ace S loa1- Wise Kl nb rly Wr If JL Woodcock El abe h Zimmerman Outstanding Work Study Students Heather Johnson Robrjie Johnson Stevr Kilby M k T r i o re Br "J T ire Academic uetler BL A rnathy Ah Ir i 1 1 M R I  vttl-> Brook Laura Curbin Susan Doll CeHoma Ji lie Frorrer Becca Grt gory Hilary Hamilton Amy Hoehl Donna Hurk y Calhy LedSf Bruce Loqee C ndy Lyreh Jamie Marko Kellc y Vloc rt Pdrkhu Jenn Ipr Mike Schwa' berk Amy Sims Jennifer bpanbf Qtr Lori Warrenff It Chpmistry Jpssica Blackb irn Diana Browr LauTd Corb n Colleen Dove Sdrabett Fields Tom Flood James Hafner Knsta Hadt nrann Kimbprly Pcdrce Mike Cynthia Tok-u Kent Yinqhnq National Science Olympiad Biology lulic Fromer Chemistry Matt Russotto Math Recognition I dijri Ah Mirhiel Ahr i. Bent lirI Kathy Bf nedirt M iry Bethunp Botjf h Debbie Burner Smyic Corhrdn Sarabf 'h Fit Id F Tier f ys F jlmpr f i i t H, I Kr Ma n i rn in Mike Jenkins Katnna Johnston Julie Jovanovic Scott Kma Lev.is Kirkegaard Jarres Klme Dan Kratzke Kathy i_eaf Ruth Loun bill Miller Tammy Olden Ryan Pa'atZolo Tom Plunkert Ilias Rizouhs Vicky Schj ze Andy Seaman Cathy Watkins Barbette Susan Williams Brad Zie er University of Maryland Math Competition Petei Septoff Regional Math Competition Representing Frederick County Bryon Stackpole Mike Stephens Computer Recognition Lauta Ahr Jennifer Biddnger Elaine Gregory Tma LiMipfield Mike Stephens English Recognition Kathy Benedict Kenny Brashear Dawn Bruder Greg Burdette Hea'her Cedonia Evans Mike Fox Judy Fnedenberg Julie Fromer Lori Fuller Knsta Hadermann Connie Heim Scott King Ton> i_agand Jonathan Lantz Angie Mobley Chris Doole Phil Poska Tammv Singhass Meaqhar Smith Craig Tyler Robert Willis Best Studies in Composition Tracy Barthlow Best Drama Student Tracey Sabol Best Journalism Student Jeff McCabe Winners of County Debating Tournament David Anderson Heather Cooney Laurd Corbm John Ha ris Brett Lane Bill Miller Foransics 1st Place Declamation Heather Cooney Business Recognition Accounting I David Fisher Accountmq II Missy Lovejoy Speedwritmg Tracey Davis Office Practice Anjy Sparkman Stacie Kennedy Typing I LPWIS Kirkegaard Debbie Folden Typing II Crystal Wines Typing I'l Sparkman Business Management Entrepreneurship Jennifer Ahlstrom Business Law Kristen Smith Robbie Wilhelm Business Mathematics Tosha Watts Applications Jeff Moffatt Introduction to Business Carol Prpviti Foreign Language Recognition Latin I Rick Kenney Latin II Mike Stephens Germail Tanya Rusynko French I Heather Moore French II Barbetta Weaver French III Suzanne Frorner B yon Stackpole Spanish I Cristma Guadagno t Laura Balys Spanish II Kim Pearcp Tracey Davis Christine Bird Spanish IV Ed Pollock 1st Place Hood College Poetry Recitation Contest Jdmie Ritte Latin fables p iblished in Dompenana Newsletter Tracy Barthlow Eric Gregory Frederick County Student Historian Julie Fromer Sons of the American Revolution Award Jam e Markoe Home Economics Recognition Chi a I K sta HdderTiann Child Dcv! loprr er I II re Powers Pdnrttg Judy Fr ccKnberij H jnie tron Dmics Jessica Nildn Vocational Recognition Construction Trddes Stdte VICA Carpentry Cor test Jc Harrisci Job Ski I DP nonstrd'ion Stovt rson 198B Builders Olympi s Djn Gowiri Jody Harrison KfvmfVcrqj tddie Shelton Electricity Carltor Mazaleski Electronics Chris Gillis Departmental Awards Seniors Art Kristir Lowne Busnes Edur it Tract y Dr-vi Con pL.ter MarkPickrtl DMrrid Stephen e Ho rr h TG.I sr Juiit F-fOTip Forr I urjr s DnidBriw HomeEcjiomi s Judi t f ncrtcnbf c, In lust dl A 's Travis Mdlhrws Journalisrr Jplfi ry McCabp Ma t-err iti's Lewi Kirkeqadrd Music Trdcy Barthlouv Phyicdl Education Mahlon Simmons Science Thr s'mt Hrycenko Sor i il S udies Kimbprly Pirkhursi Aqt Rf qir i vVilhdn s Winners in County Science Fair Bf navi >r )i IT <-o ill Sr i r e Thri Byri Cathy F lerr inq BlOChf til try ItrpnyHeM) Botany i on P wi I t o hn< r Computf r Scipnc( St< ph nffkorte Frank Paternosti r M kp 2u hpns Earth and Spdce S< n rice Chnstophf r Gilh. Tracy Novocin Enqmpprinq K( nt Ymql nq Environn-ental Sciencps Kris Dorl ,on Kdthennp G' lharri f Hryrr t ko Mp qy JP lliswrr'n A hl( y Nor Scholarships Awarded to This Year's Seniors Tracy Barthlow Episcopal Orphans Scholarship Sharyn Black FCC Trustees Scholarship Paul B Rosencrantz Scholarship Ron Bowers Robert Morris College Stacey Bnggs Vocational Technical Scholarship Brenda Bruchey Routzahn Business Scholarship Laura Elks Scholarship Tracey Davis FCC Trustees Scholarship Professional Secretaries Scholarship Cedonia Evans College Julie Fromer Dean s Honor Scholarship (Full) Tulane University Julie Garber FCC Trustees Scholarship CnnsGillis AFS Belgium Scholarship Rebecca Gregory Episcopal Orphans Scholarship John Harris Johns Hopkins Engineering Society of Baltimore Donna Hurley Pfeiffer College Michele Kmes Brigham Young University Lewis Kirkegaard University of Tennessee (Chattanooga) Andrew Kondisko McDonald s Scholarship Darnel Lang University of Rochester Alumni Bausch Lomb Cathy Lease- Washington College Girls State Ehzabethtown College Melissa Lovejoy FCC Trustees Scholarship Jeffery McCabe Fairleigh Dickinson Kelli Mobley Frederick Memorial Hospital Auxiliary Angela Morgan Ryan California Grant A Amy Nethery Duquesne Lori Powell Department of Agriculture University of Maryland Kim Parkhurst University of Maryland Western Maryland Mt Airy Rotary American Legion Danny Scheel VFW Donna Stutz High Point College Susan FCC Trustees Scholarship New Market Lions, Club June Woodcock rredencktowne Players Theatrical Arts Scholarship Ju ooacocK as presented by the Fredericktowne Players Resident Company of the Wemberg Center Kim Parkhurst Mt Airy American Legion Mt Airy Rotary Ag Mechanics 1st Place Team State Andy Herman Steve Kilby 2nd Individual Mike Roderick 3rd Individual Jon Sewell 1st Individual Floriculture 1st Place Team State Crystal Fulmer 3rd Individual Angel Hawkins 15th Individual Meaghan Smith 1st Individual u XA Vocational Agriculture Recognition Nursery Landscaping 1st Place Team Siate Lori Powell 2nd Individual Vicky Schulze 3rd Individual Mike Ward 1st Individual Pam Wetzel 16th Individual Senior Public Speaking Regina Williams Talent 1st Place State Lisa Williams 1st PlacP State Maryland Record Book Award Winners Jennifer Biddinger Lisa Delap Steve Kilby Tammy Naill Leroy Smith Qumcey Stephens Yates Stephens Regina Williams ATHLETIC HONORS Governor's Physical Fitness Excellence Award Kern'Barthlow John Beltz Joanna Boettinger Mike Brashear Tom Busche Sean Cavill Tma Geiser Heath Hancock Carrie Kiesgen Jamie Lowne Steve Mislan Duane Musselman Tony Nagle Neeley Norris Rocky Pardo Kristen Roberts Carrie Shearer Evan Stevens Do-ma W les Kim Yingling Governor s Physical Fitness Improvement Award Kern Barthlow Dustin Bredice Travis C earner Candy Evans Jason Fullmer Celeste Grimes Bill Hames Cathy Hobbs Wendi Huhn Ann Mane Nethery Robert Willis Football Outstanding Back Receiver Kerry Knott Outstanding Offensive Lineman Andy Kondisko Outstanding Defensive Lineman Tim Cole Outstanding Defensive Back Danny Scheel Impact Player Award Travis Mathews Coaches Award Jeff DiBella Mac McCalla Award Steve Fitzgerald Girls Soccer Offensive Award Cmdy Lynch Defensive Award Jenny Schwartz Coaches Award Jessie Wilson Boys Soccer MVP Anc Rist Best Offensive Elliott Sanchez Best Defensive Anc Rist Field Hockey MVP Donna Hurley Coaches Award Amy Sims Best Offensive Laura Phagan Golf Low Stroke Average Tony Bostic Most Improved David Wallace Best Winning Percentage Mark Pickett Cheerleader Unsung Hero Donna Stutz Most Spirited Kelley Moore Best All Around Stephanie Reardon Volleyball Most Improved Sharyn Black MVP Kyra Testerman Coaches Award Ashley Norris Boys Cross Country Most Valuable Runner Joel Carrier Most Improved Runner Doug Oswald Coaches Award Pete Septoff Girls Cross Country Most Outstanding Joanna Boettinger Most Improved Tiffany Morgan Coaches Award Laura Knab Boys Basketball Best Rebounder John Guedel Most Improved Ian Byrnes Coaches Award Bill Weber Lane Boerstler Memorial Award Tom Kraft Girls Basketball Bill Shively Memorial Award Cyndi Pyles Blood and Guts Award Dawn Eskndge MVP Anne Jennings Wrestling Outstanding Wrestler Mike Schwartzbeck Most Improved John Smith Most Dedicated Wes Imine Girls Swimming Most Outstanding Senior Laura Corbm Most Improved Kane Hurley Most Outstanding Swimmer Jena Shaw Boys Swimming Most Outstanding Senior Mark Morse Most Improved Brian Kopec Most Outstanding Swimmer Tony Onofrey Girls Indoor Track Most Outstanding Athlete Becca Gregory Coaches Award Vicki Ledford Most Valuable Athlete Kelly Clark Unsung Hero Jamie Markoe Most Improved Athlete Joanna Boettinger Boys Indoor Track Best All Around Kent Yingling Most Outstanding Robbie Wilhelm Coaches Award Keith Dubiel Cheerleaders Best All Around Lisa Bradshaw Most Spirited Kim Wolff Unsung Hero Katherme Hosier Pom Rons Most Improved Jenny Ruhl Most Spirited Cindy Smyers Leadership Lori Powell Baseball MVP Danny Strayton Best Offensive Player Jeff DiBella Coaches Award Tommy Stann Softball MVP Wanda Poff Outstanding Effort Sharlyn Condon Coaches Award Carolyn Carr Boys Tennis Most Outstanding Vince Gieser Most Improved Eric Johnson Coaches Award Tom Rimel Girls Tennis MVP Jennifer Spanberger Most Improved Collyn Dehn Outstanding Freshman Lori Dmkelacker Boys Track Best Distance Runner Joel Carrier Best All Around Robbie Wilhelm Best Sprinter Rawn Matthews Rookie of the Year Mike Ellis Outstand ng Hurdler Kent Yingling Girls Track MVP Joanna Boettinger Most Improved Chantel Tyler Coaches Award Vicki Ledford Unsung Hero Jamie Markoe Best All Around Kelly Clark Karen Biedrzycki Memorial Award Becca Gregory ART, DRAMA AND MUSIC Alt County Chorus Becky Abernathy Jofnna Boettinger Dawn Bruder Joel Carrier Sarah Cla-dy Rusty Compton Kimberly Corbet! Lori Dmkelacker Kim Edgerton Jem Ellsworth Sarabeth Fields Suzie Fromer Stephanie Goldman Demetria Govotsos Brett Hartwig Cnsty Higgins Wendi Huhn Sandy Ifert JiM Paulikas Tom Plunkert Maiy Poteat Jason Piper Rachel Pulley Tracey Sabol Tami Stephen Aimee Stillman Amy Tarr Cassie Thompson Jessie Wilson Wim Wilson Kimberly Wollt Most Improved Rainbow Connection Award Jason Piper All Around Best Female Dancer Stephanie Hosier All Around Best Male Dancer Jim Briggt, Ail-Around Best Female Singer Show Choir Stacey Cornbs Concert Choir Dawn Bruder All Around Best Male Singer Show Choir Tom Plunkert Concert Choir Jim Stoneburner Unsung Hero Award "Most Dedicated' Jim Briggs Band Recognition Union Bridge VFD Parade 2nd place Great Frederick Fair Parade 1st place TOB Chapter 6 Championships Highest Score Ever Superior Rating District 8 Band Festival Superior Rating King s Dominion Band Festival Excellent Rating State Band Festival All County Band Casey Ahr Michael Ahr Kern Barthlow Tracy Barthlow Cindy Benedict Kathy Benedict Oebby Burner Regina Cash Pam Champion Jenny Fowler Elaine Gregory Bill Nallo All County Jazz Ensemble Glenn Bogarde Debby Burner Jeff Moffatt David Smith All State Band Kathy Benedict District Solo and Ensemble Superior Ratings Michael Ahr Casey Ahr Laura Balys Cindy Benedict Kerr Barthlow Tracy Barthlow Debbie Burner Kathy Champion Pam Champion Denise Channell Amy Coiliflower Casey Day Elaine Gregory Melissa Hawkins Katherme Hosier Jenny Kirk David Meyer Wayne Rhoades Kate Scaletti Kara Spofford Katrma Widder State Solo and Ensemble Superior Rating Laura Balys Kern Barthlow Tracy Barthlow Denise Channell Pam Champion Amy Coiliflower Elaine Gregory Melissa Hawkins Katherme Hosier Jenny Kirk Katrma Widder Most Outstanding Musician Tracy Barthlow Most Improved Musician Jeff Moffatt Outstanding Senior Steve Johnson Outstanding Junior Debby Burner Outstanding Sophomore Amy Coiliflower Outstanding Freshman Carol Previti All American Band Hall of Fame Casey Ahr Tracy Barthlow Debby Burner Pam Champion David Smith Art Recognition Michael Ahr Robyn Bouch Laura Corbm Jennifer Gaither Ashley Garrett Kristie Lowne OTHER DISTINCTIONS Perfect Attendance This Year Jason Bauerschm dt Mary Bethune Kristin Cook Heidi Craig HarribOn Chnsti Horton Todd Porter Kns'e Smola Robin Thompson Girls, State Dawn Eskridge Kelly Sweene Kim Wolff Boys State James Hdfner Bill Miller Chuck Mullaney Bryan Mudd Jdn Niemipr Rob Wilhelm PTSA Officers President Mdry Spdnberqpr Vice President Ellen Parkhurst Secretary Candace Goebel Treasurer Jean Shomaker Council Representatives Jo lathan Fade' C irol Shaw SGA Officers Prpsidpnt Stfphdnie Hosipr V CP Prpsident Cathy Ledse Secretary Amy S ms Treasurer Amy Hoehl Gifted and Talented Program CeiSPy Ahr Mirhdel Ahr Aliss-a Bader JOdnm Hopttmqe hns Byrd John Harris Kimbrrly Menpr Kristen Roberts Jennifer Rutter Amy Tarr Athletic Boosters President Robert Cole Vice President George Jones Serrptary Barbara Readpr Treasurer Mathpws Dirpf tors Mirk HandPlman Bud Loh Q k Srhepl J irk Print? Pete Luka Weber Rirhard Wplls John It s Academic Team Casey Ahr Michael Ahr Ahssa Bader Bryan Enqlar David Meyer Kim Pearce Matt Russotto Bryon Stackpole Michael Stephens Band Boosters President Wanda Kirk Vice Presiden' Donnd Smith Secretary Anna Ifert T easurer Irene Wallace Choral Boosters President Peggy Moran Vice President Errean Kratochvil Secretary Barbara Stephen T easurer Marty Tarr Nominee for Student Page in Annapolis Jamie Markoe Adult Volunteers PTSA Volunteer Coordinator Joan Fader School Staff Coordinator Michele Weddle Barbara Anderson Charlotte Anderson Sherri Bowman Mdiy Clardy Leslie Coqgins Lorraine Cole Cece Detezel Dot'ie Dodson Joan Fader Sandra Fiore Mdry Carol Fleming Barbara Fromer Rosalee Glisan Candy Goebel Eugenid Gregory Dianne Hadermann Kdrleen Higgins Donna Hdrtwig Jan Hosier Bev Hurley Nikki Jdnsen Elaine Kilby EilPen Krcma Burton Lep Pat uloycl Barbara Lowne Connie Mudd Arne Nipmipr Ellen Parkhurst Bev Pickett Diane Reader Sharon Reader Karla Robeson Mary Spanberger Barbara Stephen Helen Thompson Yasuko Walcott Karen Williams FFA Sweetheart Stacey Bnggs Frederick County Jr Miss Stephanie Hosier Visual Performing Arts School Julie Woodcock Jennifer Winter Laura Mersky SPAPFRf SPAPFRf   

From 1607 To The Present

Once upon a time newspapers were our main source of information. Now those old newspapers are a reliable source for hundreds of years of history and secrets of the past. Now you can search for people, places, and events without the hassle of sorting through mountains of papers!

Growing Every Second

Newspaper Archive is the world's largest online newspaper database featuring over 130 million newspaper pages. Plus our database expands by one newspaper page per second for a total of around 2.5 million pages per month! The value of your membership grows along with it.

Genealogy Made Simple

Those looking to find out more about their forefathers can empower their genealogy search with Newspaper Archive. Within our massive database, users can search ancestors' names for news stories and obituaries. We must understand our past to understand our future!

Choose the Membership Plan that is right for you!

Unlimited 6 Month

$99.95 (45% Savings!)

Unlimited page views for 6 months Learn More

Unlimited Monthly

$29.95

Unlimited page views for 1 month Learn More

Introductory

$9.95

25 page views for 1 month Learn More

Subscribe or Cancel Anytime by calling 888-845-2887

24 hours a day Monday-Saturday

Take advantage of our Introductory Membership offer and become a member for 1 month only for $9.95!

Your full introductory membership payment will be credited toward the cost of full membership any time you choose to upgrade!

Your Membership Includes:
  • 25 page views for 1 month
  • Access to Over 130 million Newspaper Pages
  • Ability to View, Save, and Print
  • Articles featuring over 100 million people
  • Weekly Search Alerts - We search for you!
  • & Many More Features!
Subscribe for a Monthly Membership only for $29.95
Your Membership Includes:
  • Unlimited Page Views
  • Access to Over 130 million Newspaper Pages
  • Ability to View, Save, and Print
  • Articles featuring over 100 million people
  • Full Access To All Content including 10 Foreign Countries
  • Weekly Search Alerts - We search for you!
  • & Many More Features!
Subscribe for a 6 Month Membership only for $99.95
Best Value! Save -45%
Your Membership Includes:
  • Unlimited Page Views
  • Access to Over 130 million Newspaper Pages
  • Ability to View, Save, and Print
  • Articles featuring over 100 million people
  • Full Access To All Content including 10 Foreign Countries
  • Weekly Search Alerts - We search for you!
  • & Many More Features!

What our Customers Say:

"It is amazing how easy and exciting it is to access all of this information! I found hundreds of articles about my relatives from Germany! Well worth the subscription!" - Michael S.

"I love this site. It's interesting to read articles about different family members. I've found articles as well as an obituary about an uncle who passed away before I was born, and another about a great aunt. It's great for helping with genealogy." - Patricia T.

"A great research tool. Allows me to view events and gives me incredible insight into the stories of the past." - Charles S.

Search Billions of Newspaper Articles 130 Million+ Pages and More Added Weekly!

Uncover 400+ Years
of Newspaper Archives
(1607 to today!)

Browse by Date

Research Newspaper Articles from 11 Countries
& all 50 U.S. States

Browse by Location

Explore 6,200+ Current &
Historical Newspaper Titles
and Counting!

Browse by Publication